Szombaton a ragyogó idő miatt ismét a Budai-hegység felfedezésére indultunk Mártival. A cél Piliscsaba felől a Kőgomba-Ördög-torony-Bükkös-völgy-Nagy-szénás-Nagyszénásalja-Remete-szurdok-Hűvösvölgy útvonal volt. A reggeli vonatozás után hamar felértünk a 'Csaba melletti Kálvária-dombon (lépcső helyett nyugdíjasgyilkos 40 fokos díszburkolat...) át a Kőgombához, mely képződményeket másnéven "karrasztalnak" hívnak. "Karrasztal: egymáson települő, különbözı állékonyságú mészkőrétegek lepusztulása során keletkezı forma. A gyorsabban pusztuló rétegek eltávolítása során a fölötte levő, kevésbé málló tömbök helyben maradnak, vízszintes “asztallapot” alakítva ki az egyre keskenyedő “nyak” fölött. Ezek a több m-es ingókövek v. kőgombák azután idővel eldőlnek" A jelenség kétségtelenül érdekes látvány, a hajdanvolt kilátás azonban a feketefenyő-telepítés miatt korlátozott. Innen a csabai Ördögoltár/Torony volt a cél, mely kb. 12 m magas, gyönyörű formációjú sziklaképződmény. A hely elődeink közismert mászóhelye volt, jelenleg tudomásom szerint tilos itt mászni. Szakszemmel nézve a torony körüli árvalányhajas dolomit-sziklagyep és a sziklai növényzet mindenképp védendő, persze kérdés, nem a látható cross-motorozás és szalonnasütés okoz e nagyobb kárt? Jó stratégiával egy vegetációs időszakon kívüli (pl. okt-febr), fúrást faragást nélkülöző engedély esetleg megoldható lehetne, különösen, hogy így tömegeket nem vonzana. Mindenesetre a kilátás jó (lehetne) a torony tetejéről, egyik legkönnyebb oldalán akár III körüli nehézségért is fel lehet(ne) szólózni, a lemászásnál pedig oda kell(ene) figyelni ;) A fennmaradó részeken minden bizonnyal jó pár (5-8db III-VI ?) út
mászható.
Mindkét helyről megemlékezik a Hefty-Vigyázó kalauz is (1913)
"A Csabai torony (Piliscsabai torony) a lövőtér szélén áll a Schotterberg déli lejtőjén. Szabálytalan alakú
dolomittorony, lyukacsos, de elég szilárd kőzettel. Fal-, pad- és kéménymászás, valamint kötélleereszkedés gyakorlására nyújt alkalmat Hat, nyugat felé beeső rétegből áll s igy öt párkány húzódik oldalában. A Gomba teljesen áthajló bunkójával a Schotterberg délnyugati lejtőjén áll, a toronytól északnyugatra. Kőzete homokkő. A gomba körül több helyen mély vályúkat mosott az eső a homokkőbe Ezek közül néhányon feljuthatunk, de rendkívüli mállékonyságuk miatt nem nyújtanak élvezetet."
A szikláktól némi kék-keresés után egy hosszú és igen szép völgyön át jutottunk ela Nagy-Szénás alá, majd arra fel. A volt túristaház romjainál sváb jellegű harmonikás "túrista" mulatság zajlott, innen gyorsan felmentünk a csúcsra, körbetekintve a gyönyörű, hullámzó gyepen. A flóra ismét rengeteg szép élménnyel ajándékozott meg minket, virágzó kökörcsin is látható volt még, de a legjobb talán a sárga "nyúlszapuka-tenger" volt. A hegyről Nagyszénásalja vonzó településrészein át a Szendrő Szabi által is megénekelt ( fokozottan védett) Remete-szurdokon át jutottunk le Máriaremetére (Szabolcs egykori lakhelye). Megnéztük a Remete-barlangot is, érdemes átcaplanti a vízmosáson. A barlang impozáns méretű és igen hűvös, a vízcsepegés mellett denevércincogás hallatszott az üregekből, néhol pedig az egykori mászóélet nyomait viseli magán (fúrt nittek nyoma..stb).
Innen már csak egy gólyatáborszerű rendezvényen kellett átverekednünk magunkat Hűvösvölgybe - a túraútvonalat mindenkinek melegen ajánlom (21 km ~ 400m szint).
Csabai kálváriadomb
Kőgomba Mártival
Csabai-torony áthajlásokkal
A legkönnyebb oldal
No comment needed
Kitartó kökörcsinek
Árvalányhaj és nyúlszapuka
Pacsirtafű
A Remete-szurdok felülről
Nagy-Szénás májusban