2010. május 24., hétfő

Buces vulcan fig. no. 4

Peti és a 7-es

Nóri ereszkedik a zárószektorban
(Illés Balázs felvétele)


Székely sziklamászóvidékek - szevasztok
(Illés Balázs felvétele)



Pünkösd hétfőn általános izomfájdalomra ébredtünk. A szállástól 10 perc járóföldre lévő 2 részt néztük ki levezetésnek (10. Zona Peretii de la Cabana). Itt található pár új nyitású és néhány klasszikus út a 6-10 nehézségben (ez utóbbi egy igen durva egyujjas 45fokos áthajlásban tobzódó eksöndirektes út). A S-o crezi too 7-es útja könnyebbnek nézett ki, mégis igencsak fogós lett valós 7-es nehézségével és itt-ott nem létező lépéseivel. A haldoklásunknak nem tett jót ez az erőlködés, így az árnyékban való heverészés után a pár 10m-re jobbra fekvő másik, kb. 20-25m-es, szép kövű szektorhoz mentünk át végezni magunkkal, hiába, a 2 nap szikla egy pihenő (minimum :D nem hülye elmélet. Az egyik nehezebb útban Bihari Peti egy nagy darab követ adott át a gravitációnak és nekünk, egy másik hajdanvolt trepnis (szabadon 8 felé) útban pedig Burai Peti talált egy hangyabolyt. Mi a jobb szélen található 25 m-es Iarba Verde nevű úttal (6-) búcsúztunk, itt-ott igen kis lyukú szegekkel (megfűzős kötélgyűrű ajánlott). A házig vezető úton néhány boulderkövön vezettük le már nem létező energiáinkat, majd "levonultunk".
A hazaút viszonylag gyorsan telt, sok kátyú került befoltozásra a hétvége folyamán. Köszönet a kalauzolásért Burai Petiéknek, remélem ősszel visszatérünk!

2010. május 23., vasárnap

Buces vulcan fig. no. 3

A tábla iskolapéldája


A szektor fő attrakciója alulnézetből


Peti a Cumulus első kötélhosszának végén

Szűzföld


A Muchia Vulcanaului gerincének közepe, előttünk a könnyebb szakasz


Biztosítás = klasszikó





Kitettség 100% (az ereszkedőpálya)



Cumulus (6 - 1.kh)

Szűzföld 2


A hely nagy Baráth-ja érkezik


Elvisszük a kaját, aztán élvezkedünk?

Camp


Vasárnap szép időre ébredtünk, irány a szikla! Most a 9-es szektort (Zona Muchia Vulcanului) vettük célba. Ez a falszakasz kb 150 méter magas, egy gerinc és egy hatalmas táblarendszer alkotja. Bemelegítésképp egy rövidebb sportutat másztunk (Talanga, 7-, 20m), majd az 5 kötélhosszas Cumulus 30 méteres első hosszát másztuk kb 6-ért, gyönyörű út, itt ott szellősebben nittelve! Ezután Peti alsóval kimászta némi belepihenéssel a nem egyszerű Nimbust (7, 30 m).
Kis szusszanás után a többiek után eredtünk az 5 kötélhosszas Muchia Vulcanului nevű útban (6+, kb. 140m mászóhossz). Az 1988-ban nyitott 4B-s út szögekkel biztosított, a standok is többségében ebből állnak (3-5 szög, érdemes hosszú kötélgyűrűkkel operálni). Első hossza általában ötös, egy-egy 5+/6- szakasszal, a második hossz szintén (mindkettőben egy-egy kisebb áthajlás átmászása a kulcs, nagy stukkókkal). A harmadik hossz egy 3-as, 4-es könnyű hossz, innen jobbra traverzál egy ferde rámpa kb. 20 méteren át (4.hossz, némi növényzet, több helyen 5+/6-) egy szögekből és egy ereszkedőgyűrűből álló standhoz. Innen következik a kulcsrész ami eleinte nehezen észrevehető szögekkel, majd 1-2 nittel van biztosítva. Legnehezebb része szerintem megvan 6+, kissé balra csalva könnyebb. az út nagyon szép, köve többségében szilárd. Az utolsó kétpontos, gyűrűs standból egyenes vonalban 4 ereszkedéssel jutunk le a fal aljához (4x kb. 30m) új standok használatával, a végén kis legyaloglással. Mivel a legfelső standban (kb 1 óra mászással értük el) dörgő viharfelőket észleltünk pár km-re igen pörgősen leereszkedtünk, de szerencsére másfelé haladt tovább a zivatar.

Mire leértünk feljött a hely nagy öregje és pl. ennek az útnak az első megmászója, Baráth József, akivel élmény volt megismerkedni. Ezután tr megmásztam a Nimbust (7), illetve végszóképp a Mama-t (5+), majd visszaindultunk a szállásra. Innen Balázzsal és Leventével leruccantunk a faluba sörért, ahol némi Kusturica-film szerű közjáték (bónusz ízirájder robogó helyi erős emberekkel plusz egy Mercedes halottaskocsi...stb) után előkerült a kocsmárosné és nagyon kedvesen kiszolgált.

Az esti falatozás (Jocó jóvoltából a helyi gazdák révén friss tejjel/túróval/tejföllel és gomolyával megspékelve) és sörözés után igen fáradtan estünk hálózsákba, olyannyira, hogy a két Kutyului (vagy Kutyulare?) elől nem raktuk el rendesen a kaját. Ezt reggelre némi szalonna és egy kis kenyér bánta, de mivel olyan hálásan néztek a szemeikkel, végül nem bántuk :D

2010. május 22., szombat

Buces Vulcan fig. no. 2

A Vulpea első hossza (6-/6)

A Zona Pintenul Vulcanului közepe


Peti a 4-es gerincen (Muchia Puntenului)

Magyarországon túlnövő dimenziók

Szép tábla :D

Phylosophy of Lepke


Peti és Nóri a Bursuc 7- standjában


Szombat reggel fitten ébredtünk és a kalauz szerinti 8-as szektor felé indultunk. Az idő változékony, de többségében meleg és napos volt. A sziklák tövében fel vannak írva az utak, sajnos egyesek ezt felújítandó össze is keverték egy picit őket. A Sogat piros nittjei alá csak az van kiírva, hogy 6+, a Cucul helyére Sogat van írva (kb, azonos nehézség), de a Vanturel 7 alá a Cucul 6+ felirat már megviccelt :D mire a nap végére sikerült kisakkozni, hogy itt kicsit elcsúsztak a feliratok.
Elsőként a Vulpea 2 kötélhosszas útjával (6+ ra írják) kezdtünk, melynek első kötélhosszában van néhány 6-/6 mozdulat (30m), amit egy könnyebb, gerincszerű hossz követ (4, 20m), innen I-II terepen egy további hosszt haladva a gerincen kiérhetünk a fal tetejére és balra le gyalog, mi 2x ereszkedtünk. A kő szép, fix, de a sisak mindenhol javasolt.
Ezt követően a Cucul (6+, szerintünk 6-) és Vanturel (7) utakat másztuk, amiből az előbbi os kiment, a másik igen nyögvenyelősen, de kiment alsóval, nagyon szép út. A Kikuiu (7-) elgondolkodtató repedése pp sikeredett, szintén szép út (mindhárom kb 20-25 m). Némi eszegetés után a Gusterul-t (6+, de inkább 6-/6) másztuk (os), ami impozáns hosszával (28-30m) és érdekes mozgásformáival igen szép útnak bizonyult (nittek lazábban :).
Ezután a szektor jobb szélén kis morénán felhaladva egy toronynál balra fordulva (kb 5 perc, jóvoltunkból kőemberek :) a bozóton át felkerestük a Iadesh 7- ra írt, kb. 6/6+ utját. A 27m-es, felül kissé zuzmós utat kis csepergés mellett sikerült os kivitelezni. Mikor úgy tűnt eláll, Peti is beszállt, de persze megint rákezdett. A rövid esőblokk nem szegte kedvünket, az elődök iránt érzett tiszteletből kimásztuk a Muchia Pintenului 2A/4+ első két hosszát egyben (III-IV, kb. 40m, rengeteg kovácsoltvas szög 1988-ból), majd a Gusterul standjába átkulminálva leereszkedtünk. Az út I-II-es gerincrésszel még folytatható, majd gyalog balra le, a kő szép, oldott.
A nap zárásaképp Burai Petivel felnéztünk a ház melletti 10-es szektorhoz, ami egy egyik felén reibungos és áthajló kisebb falrészből (15-20 m), illetve egy attól 50m-re jobbra található 25m magas toronyból áll. A szektorhoz vezető úton vidám bouldertömbök csalogattak, a nap pedig lassan lement, irány pihenni (hiszen másztunk vagy 200m-t 6/6- átlagban).

2010. május 21., péntek

Buces Vulcan fig. no. 1

It rocks
(Illés Balázs felvétele)


Várj, míg felkel majd a nap
(Illés Balázs felvétele)


Burai Petiék javaslatára és az időjárással való hosszas sakkparti végeztével a pünkösdi hétvégét 8 fővel és 2 autóval indulva Romániában töltöttük. A cél Buces Vulcan volt Erdélyben, kb 250 km-re Debrecentől. Ez egy hatalmas mészkőhegy Brad várostól K-re. A Buces Vulcan nevű pár házas falu (kérsére nyitó kocsmával:) "központjában" parkolhatunk, innen kb 30-40 perc a felcaplatás a sziklákhoz.


Nagyobb térképre váltás

Mi Petiék korábbi ismerettsége révén a hely mászó korelnökének, a magyar Baráth Józsefnek (Iosif Barath) a telkén sátraztunk. Ez a terület egy 3 kis faháznak is helyt adó utolsó telek a sziklák felé. A telekhez közel forrás is található, a beszállások 10-15 percre vannak, mi kell még?

/Figyelem! A sziklák környéke teljes egészében magánterület, elsősorban hegyi pásztorok tulajdonát képezik a legelők, így a random sátrazás nem ajánlott!/

Szerencsére lehet fokozni :) Szinte minden fokozatban találhatók itt utak a sportutaktól a 8 kötélhosszig bezárólag: kb 65 darab (falmagasság a 150-200 méterig!). A szűz területek aránya hatalmas és ez csak a déli fal! - a hasonló adottságú É-i rész abszolút kiépítetlen (Burai Péter, ex verb 2010). A néhány hosszabb klasszikus út (román-orosz kiismerhetetlen skálázással, régi, de sok esetben használható szögekkel) mellett pár kötélhosszas és "rövidebb" (95%-ban 20-30 méteres!) sportutak találhatók új nittekkel. A helyről egész jó netes kalauz lelhető fel a kiváló román hegy,- és sziklamászó Adrian Munteanu honlapján, aki egyben a helyi "új út boom" (2000-es évektől napjainkig) mentora is.

Péntek este kb. 10-re értünk fel, majd gyors sátorverés és némi sör elfogyasztása után aludni tértünk, hiszen az idő biztatónak ígérkezett.

2010. május 16., vasárnap

Isszuk a pepsikokakólát a Niagara vízesésnél...

Az eső zuhog, a folyók kiáradnak, a lovakat lelövik, ugye?

Ma csak egy Boulder Club jutott a fővárosban, egy bőrdarabomat hagytam ott.

Sziklát akarok mászni!

Persze nem így (amúgy nagyon jó videó érdekes technikával a trad mászás minden szépségéről):

2010. május 9., vasárnap

again, again and again

Imre bűvöl a Május 35-ben

Nyúl

VI+ megvan :D


Haverok, buli...


A hét vége felé ódon hangulatú, de nagyon érdekes munkálatokat végeztem a Természettudományi Múzeum Myriapoda tárában kedvenc svájci dögjeimen, majd Mártival töltve pát napot vasárnap reggel Gyöngyösre indultam, hogy jót másszunk a Mátrában (persze szigorúan csak elméletben).
Némi félrehallás (fél tíz ugye nem fél tizenegy) miatt a kisvasút melletti Napsugár Fagyizó és Büfé nevű gyöngyösi mikrokocsmában vártam be Imrééket rendkívül izgalmas történeteket hallgatva palócos előadásban az alkoholisták, dakoták, kutyatulajdonosok és nyugdíjasok hétköznapjairól (tényleg jókat nevettem :D.
A sziklákhoz felérve örültünk, mert a hatalmas esőzések ellenére sok falszakasz mászható volt, a szokásos Nem dohányzó részleg és a Moha környékének kivételével szinte minden mászható volt (néhány út csakazértis :D. A nap során egy 10 perces esőblokkunk volt csupán, emellett napsütés és kellemes hőmérséklet volt kísérőnk felhőátvonulásokkal.
Összességében jót másztunk, számomra megint 1-2 újdonsággal (Őszi út próba, Névtelen VII?VII+?) és 1-2 sikerélménnyel (Bátorság rp, Két Lotti pp, Repülő osztály rp vizes kulcsrésszel :D Sajnos úgy tűnik a szorgos kezek Hollókövön is megjelentek, a Hollóék stand eltűnt és a nagy fal aljából is elpárolgott a "kopogtató" - reméljük a tendencia nem folytatódik!

Mászott utak: Áthajlás VI- (rp), Denevér VI-(rp), Lányok var. V+ (rp) Két Lotti VI+/VII- (pp), Repülő osztály VI+ (rp), Antoine és Desiree V+ (rp), Bátorság VI+ (rp), Névtelen VII/VII+ (tr), Északi IV, Oldalvíz V (free solo:), Őszi út VII (rp próba), Tető VI- (rp)

Ezt meg csak úgy